Skip to content

Raiders compete at the Chickasaw Trails Invitational

191 Reads

0 Comments

XC

The Randolph Cross Country program competed this past Saturday, September 9th at the 2017 edition of the historic “Chickasaw Trails Invitational” at the Oakville Indian Mounds Park in Oakville, AL.  This venue is the same site that holds the “Green Corn 5k” in August, the Jesse Owens Cross Country Classic” in October, and the AHSAA 4A State Cross Country Championships in November.  The Randolph cross country program  had athletes in 5 different divisions as the meet management deemed that only 10 boys and girls could race in the “Varsity Small School” divisions.

The teams were a little shorthanded this week with key seniors Zoe Evans, Katherine Hunter, Anna Grace Johnson, Matthew Estopinal, Esper Chao out taking the ACT test during the meet.

Saturday morning brought a cooler start to the morning air and sunny skies.  Cooler temps brought some fast times as the winners of each of the “Varsity Small School” division races definitely ran some pretty quick times for the early season meet (Varsity Girls 19:19 and Varsity Boys 16:38).

Even with the absence of the key members to the team, the Raiders didn’t slow down.  Improvement over last week’s performances at Berry were definitely a big focus and stepping up to fill the void left with their teammates not there.

View Photos in the Randolph Vidigami gallery (Photos provided by Xing and Hutchens)

The first race of the day was the “Varsity Small School 1A-4A” girls division 5k race at 8:30 am.  This race saw a few schools out of Tennessee and Alabama.  With the missing low points that we usually get from Zoe and Katherine, the girls finished a strong 6th place out of 22 complete teams scoring 208 points.  They did fall to 4A rivals West Limestone (they won the division) and Rogers High School.  Emma Hudson led the Raiders with a 14th place and 21:40.  Nisha Mailapur was close behind with a 17th place finish in 21:17.  Senior Caroline Stucky was third for the team in 57th place and 23:53. Freshman Faline Zhao was fourth for the team in 24:32 and 80th place.  Rounding out the fifth and final scoring spot was fellow freshman Margaret Stucky 24:57 and 94th place.  Sixth place and the only team displacer was junior Brooke Harmon in 27:55 in 152nd place overall.  View full results

The second race of the day for the Randolph cross country program was the “Varsity Small School 1A-4A” boys division 5k race at 9:30 am.  Just as in the girls race, the boys raced some teams from Tennessee, but mostly from Alabama.  Missing leaders like that of Matthew Estopinal and Esper Chao, the boys had to really step up to ensure that the team had a solid showing.  The boys finished 7th place out of 35 complete scoring teams with 280 points. They were the fastest of all of the 4A schools that were in this race.  Senior Kohl Kraus and sophomore Lee Thomas raced to the finish line to finish 20th and 21st respectively in 17:50.35 and 17:50.92.  Sophomore Jack Schamban, the team’s 3rd runner, finished 68th overall in 19:22.  Junior Chris Wiginton took the fourth team spot with a 96th place and 19:56 with sophomore Max Pitsinos following closely behind in 100th place rounding out the team scoring.  Juniors Will Kessler and Sims Fann were the sixth and seventh place displacers finishing 106th and 117th respectively in 20:01 and 20:04.  Other runners who ran awesome were sophomore David Casimes in 21:07 in 156th place and freshman Evan Devine in 23:21 and 234 place overall.  View full results

The third race of the day was the boys “B Team” race at 10:10 am.  The “B Team” division was not separated into size of school divisions, it was simply made up of those that were not entered into the varsity races of the small and large school division races.  There were a lot of runners to say the least in this race as this division was unlimited in terms of entries.  The boys stepped up and ran strong!  They finished 32nd out of 40 complete scoring teams with 949 points.  Freshman Alex Covert led the way with a 209th overall finish in 21:07, followed closely by junior Nicholas Hammond in 21:09 in 212th place.  Sophomore Simon Yang finished in 23:34 and 386th place.  Freshman Adin Rossi and Alexander Anderson raced it out the finish line in 24:26 and 24:30 respectively in 423rd and 425th place overall and rounding out the team scoring.  Freshman Omar Memon was the sole team displacer finishing in 26:02 and 459th place overall.  View full results

Our fourth race of the day was the “Junior High” girls 2.1 mile race at 10:30 am.  Like in the “B Team” division races, there was no separation in school size, it was 1A-7A.  Lots of fast runners!  We only raced our 7th and 8th graders in these races to give them a chance to race with student-athletes of their own age category.  The younger Raiders raced strong finishing 16th out of 28 scoring teams, scoring 417 points.  Claire Deaton (7th grade) led the charge with a solid 25th overall place and 14:46 for the 2.1 mile distance.  Grace Stucky (8th grade) was the second Raider across the line in 15:34 and 57th place overall.  Sydney Clary (7th grade), was next in 133rd place and 16:49.  Rounding out the team scoring, 7th grader Grace Molloy and 8th grader Corrina Matthews finished 198th and 210th overall in 18:12 and 18:39.  Filling the “displacer” roles, seventh graders Farrah Memon and Audrey Johnson in 18:55 and 19:25, in 223rd and 242nd overall.  View full results

The final race of the day was the “Junior High” boys 2.1 mile race at 10:45 am.  These boys had all morning to watch and study how to race by watching 4 races before they toed the line.  They stepped up and raced really well as a team.  They middle school boys finished an astonishing 7th out of 27 scoring teams.  They were led by 8th grader Eric Xing who went 12:00 for the 2.1 mile distance, and placed 9th overall and the only Raider to get a medal on this day! David Coomer, 8th grade, raced to a 12:17 in 21st place overall.  Ben Pollock placed 39th overall with a 12:42.  Seventh graders Jackson Howse and Shrevas Puducheri finished in 13:30 and 13:36, with 90th and 99th place overall finishes to round out the team scoring.  Eighth grader, Felipe Marples Rodriguez followed his younger teammates closely finishing in 13:37 and 101st overall place as the 6th Raider and 1st displacer.  David Young, (8th grade), also was very close to his teammates in 110th place and 13:43 overall.  Wesley Hodge finished strong crossing the line in 16:40 for the 2.1 mile distance and in 316th place.  View full results

Our student-athletes knew that this was going to be a tough meet with teammates missing.  They, on average all stepped up and showed their growth in overall fitness and mental fortitude.  Continued focus on closing the gap between the first and fifth runners is paramount along with getting those that are not in the top 5 to be with the top 5, not so far away.

With a bye week for the Randolph cross country program this up and coming weekend 9/16, the Raiders next toe the line at UAH on Tuesday, September 19th for the Randolph Cross Country Classic!  Are you ready to get muddy?

RANDOLPH CROSS COUNTRY CLASSIC

SCHEDULE OF EVENTS
1:00pm Course Opens
2:00pm Coaches Meeting
2:15pm JH Boys 1A-7A 2 Mile Race Start (only grades 7-9)
2:45pm JH Girls 1A-7A 2 Mile Race Start (only grades 7-9)
3:15pm Varsity Boys 1A-4A 3 Mile Race Start
3:55pm Varsity Boys 5A-7A 3 Mile Race Start
4:35pm Varsity Girls 1A-4A 3 Mile Race Start
5:25pm Varsity Girls 5A-7A 3 Mile Race Start
6:15pm Awards Ceremony for ALL Races

Let’s go Raiders!

Some of our AHSAA 4A competition competed at the Chickasaw Trails Invitational this weekend, others competed in other meets during the second week of competition.  Although, we cannot compare apples to apples if we did not compete on the same course, the same city, or even some on the same day, we still have to keep these teams on our radar and make them our real goal as we WILL race them head to head on November 11th, when it really counts!

4A COMPETITORS:  Top 3 teams from state championships 2016

*Full results:  www.alabamarunners.com

(Girls) Catholic-Montgomery:  Did not compete this week 9/4-10
(Girls) West Limestone: 9/9/17 @ Chickasaw Trails Invite in Oakville, AL
Team Average for 5k: 22:08   1st -5th Runner Split: 3:39  *They beat us head to head!
(Girls) Rogers:  9/9/17 @ Chickasaw Trails Invite in Oakville, AL
Team Average for 5k: 23:04   1st -5th Runner Split: 2:54  *They beat us head to head!
(Boys) Trinity Presbyterian:  9/9/17 @ Opelika Invitational in Opelika, AL
Team Average for 5k: 17:57    1st -5th Runner Split: 1:32  *They now are the fastest 4A boys team, they beat LAMP head to head!
(Boys) LAMP-Loveless: 9/9/17 @ Opelika Invitational in Opelika, AL
Team Average for 5k: 19:10    1st -5th  Runner Split: 1:34
(Boys) Catholic-Montgomery:  Did not compete this week 9/4-10
(Boys) UMS-Wright: 9/8/17 @ Azalea City Classic in Mobile, AL
Team Average for 5k: 18:49   1st-5th  Runner Split: :37

4A GIRLS RANKINGS AFTER WEEK 2 BASED ON BEST SEASON 5K TIME RUN

1.       RANDOLPH                         92

2.       WEST LIMESTONE             99

3.       WILSON                              126

4.       ROGERS                              152

4A BOYS RANKINGS AFTER WEEK 2 BASED ON BEST SEASON 5K TIME RUN

1.       TRINITY PRESB.                   55

2.       RANDOLPH                         149

3.       UMS-WRIGHT                    172

4.       HALEYVILLE                         219

  • Latest Photo Galleries

    View More Galleries

  • SUPPORT OUR SPONSORS

  • FOLLOW US ON TWITTER

    In case you missed it: New Photos: Raider Swim & Dive Sectionals (Find many more photos on randolphathletics.net/photo-g… pic.twitter.com/NpA9Ra5CD5

    About 7 hours ago · reply · retweet · favorite

  • Events Calendar

  • SUPPORT OUR SPONSORS