Boys Varsity Track, Girls Varsity Track · AHSAA 4A Track and Field State Championship Day 2


   

The Randolph Outdoor Track & Field (OTF) teams competed at the “AHSAA 4A State Championship Day 2” at Gulf Shores Sportsplex track & field facility in Gulf Shores, AL all day today, Friday, April 30th, 2021.

Full results

The girls were led by Armita Amiri, Sophia White, Grayson Brinkmeier, Parmida Amiri, Kylie Meyer, Rachna Ghanta, Anahita Maleknia, Nadia Bayless, and Hye Rhee Kim.  After day 2 and 9 of 18 events scored, the girls team is in 4th place behind White Plains, Montgomery Academy, and Brooks High School. Below are how the members who competed on day 2. Some events today were just “preliminary rounds” that will have finals Saturday if they finished in the top 8 places in the prelims.

  • 3200m Girls
    • Armita Amiri                      5th          12:46.26
    • Parmida Amiri                  7th          12:51.03
    • Rachna Ghanta                 8th          12:54.08
  • 400m Girls
    • Sophia White                    5th          1:01.12
    • Kylie Meyer                       11th        1:02.61
    • Hye Rhee Kim                    17th        1:05.47
  • 100m Hurdles PRELIMS -girls
    • Grayson Brinkmeier         3rd          17.02     *qualified for tomorrow’s finals!
    • Kylie Meyer                       9th          18.19
  • 4x800m Relay Girls         2nd          10:16.22 **NEW SCHOOL RECORD!**
    • Sophia White, Parmida Amiri, Armita Amiri, Nadia Bayless
  • Discus Throw Girls
    • Anahita Maleknia             9th          86’-06”

The boys were led by Kelly Hay, Pate Stutts, Zach Takacs, Carson Greer, David Coomer, Evan Shields, Noah Reed, Drew Stanley, Jackie Howse, Eric Xing, Nic Strong, Grayson Davenport, Wright McManus, and Jace Crisler,   After day 2 and 11 of 18 events scored, the boys team is in 1st, just ahead of Bibb County, Haleyville, and Westminster Christian Academy.  Below are how the members who competed on day 2. Some events today were just “preliminary rounds” that will have finals Saturday if they finished in the top 8 places in the prelims.

  • Shot Put -boys
    • Noah Reed                         4th          46’-06.25”
  • 3200m Boys
    • Jackie Howse                    5th          10:16.19
    • Eric Xing                             9th          10:23.41
    • Wright McManus             13th        10:46.69
  • 400m Boys
    • Grayson Davenport         12th        52.74
    • Jace Crisler                         22nd        54.54
  • 110m Hurdles PRELIMS -boys
    • Drew Stanley                     4th          16.56 **NEW SCHOOL RECORD**/*qualified for tomorrow’s finals!
  • 4x800m Relay Boys         3rd          8:29.02
    • Zach Takacs, Carson Greer, Evan Shields, David Coomer
  • Long Jump Boys
    • Nic Strong                          11th        19’-09.25”
    • Grayson Davenport         18th        19’-03.50”
  • Pole Vault Boys
    • Kelly Hay                            1st           13’-06”  **NEW SCHOOL RECORD**/*STATE CHAMPION!!
    • Pate Stutts                         3rd          11’-06”

Keep following the Raider OTF at LIVE RESULTS and cheer them from afar!